Domena internetowa

Jakiej nazwy nie wybierać? Przeczytaj, a zarejestrujesz niepowtarzalną domenę!

Słownikowa definicja domeny internetowej to "element adresu internetowego wskazujący na kraj i rodzaj organizacji". W tym miejscu można by pokusić się o dodanie czegoś jeszcze.

Mianowicie, domena jest wizytówką Twojej firmy. To dzięki niej możesz zapewnić sobie rozpoznawalność w sieci! Sięgnij do naszego antyporadnika, aby dowiedzieć się więcej na temat wyboru domeny oraz jej konfiguracji!

Pozycjonujesz stronę sam? Pomożemy Ci za darmo!

Czy wybór domeny jest trudny?

Domena to kwestia indywidualna. to zadanie dla Ciebie. Możemy jedynie pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji, pisząc o tym, jakiej nazwy nie rejestrować, aby uniknąć problemów z rozpoznawalnością, reklamą i pozycjonowaniem strony.

Domena z myślnikiem czy bez?

Od wykładów lepsze są przykłady. Jeśli właśnie bijesz się z myślami, jakiej kombinacji słownej użyć, aby Twoja domena wyróżniała się na tle nieskończonej liczby adresów internetowych, radzimy — unikaj nazwy domeny z pauzą w środku.

Wszelkie adresy internetowe przedzielone myślnikiem nie są właściwym rozwiązaniem, szczególnie w przypadkach, gdy ktoś inny posiada odpowiednik takiej samej domeny bez charakterystycznych ,,-”, czyli spacji w URL.

Podczas wpisywania usłyszanej nazwy domeny internetowej w przeglądarkę większość osób wpisze ją w sposób ciągły. Zrezygnuj więc ze znaków specjalnych, bo to dobrana nazwa domeny ma kluczowe znaczenie. 

Nie dla identycznych nazw domen

Podobnie jest z domenami z rozszerzeniem funkcjonalnym com.pl. Jeśli jakaś firma (albo, o zgrozo, konkurencja) której nazwa firmy pokrywa się z Twoją działalnością, zarejestrowała określoną nazwę z końcówką .pl przed Tobą, nie rejestruj domeny z taką samą nazwą i innym rozszerzeniem na przykład com.pl.

Zbieżność nazw domen

Takie same słowa w domenach? W takich sytuacjach tylko zabezpieczenie domeny pozwoli Ci wybrać domenę krajową, która trafi do Twojej grupy docelowej. Jeśli możesz, najlepiej jednak unikaj znaków towarowych w domenie.

W przeciwnym razie klienci mogą zmylić Cię z konkurentem w wyszukiwarce, a to nie wróży sukcesu w branży, który pragniesz odnieść, prawda?

 

Nie dla nazw domen z .com

Nie wybieraj nazwy domeny z rozszerzeniem typu .com - to końcówka zarezerwowana dla projektów międzynarodowych tzw. domeny globalne. Jak zapewne doskonale się orientujesz, przedsiębiorstwa, które ich używają to światowi liderzy. Dostępność domen krótkich i chwytliwych jest ograniczona niemal do zera.

Subdomena a obszar działania

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rejestrować międzynarodowe domeny dla biznesów lokalnych. Jednak statystyki pokazują, że potencjalni użytkownicy wpisują końcówkę powiązaną z domeną w danym kraju, czyli dla Polski .pl, dla Niemiec .de. więc już na starcie musisz liczyć się z kilkuprocentowym spadkiem odwiedzin. Najlepiej więc zarejestrować domenę na kilka najpopularniejszych rozszerzeń.

Nie dla słów kluczowych w domenie

I najważniejsze na koniec: Pamiętaj! Wybrana nazwa domeny nijak ma się do pozycjonowania! Nie ma więc sensu stosować w niej słowa kluczowe, na które zamierzasz optymalizować swoją stronę. Lepiej, by była łatwa do zapamiętania. Jeśli więc ktokolwiek powiedział Ci, że nazwa domeny wpływa na SEO - zaprzeczamy!

Wybór nazwy domeny

Reasumując, postaw na unikatowość i wybierz nazwę, o której nie słyszały nawet roboty Google.

Aby przekonać się, czy wybrana przez Ciebie kombinacja nie jest zajęta i znajduje się na rynku dostępnych domen, przed rejestracją koniecznie wpisz ją w Google i sprawdź kontekst. Jeśli wykorzystane w niej słowa nie są poprawiane i uznawane za literówkę — Bingo! Masz powód do zadowolenia, bo właśnie trafiłeś na zupełnie nową domenę, wybierając oryginalną nazwę, której nie sposób pomylić z inną witryną.

Jak sprawdzić przeszłość domeny?

Rejestracja domeny, czyli jak sprawdzić przeszłość domeny?

To, co wybrana domena? To nie wszystko! Jeśli masz stać się właścicielem domeny to tuż po podjęciu decyzji w kwestii nazwy, powinieneś dowiedzieć się, jaka przeszłość kryje dany adres internetowy. W sieci przecież wszystko jest możliwe. Nazwa, z której chcesz skorzystać, kiedyś mogła służyć komuś np. jako zaplecze do pozycjonowania czy portale dostające karę od Google.

W takim przypadku mogą prowadzić do niej niskiej jakości linki, co w praktyce oznacza, że będziesz musiał poświęcić sporo czasu, aby zmienić bieg historii Twojej domeny i na nowo ją pozycjonować w wynikach wyszukiwania.

Sprawdzone tipy do sprawdzenia historii domeny Google

Aby przekonać się, czy Twój adres domeny był kiedyś używany i jeśli tak, to komu służył, powinieneś odwiedzić serwis Majestic.com, który analizuje linki przychodzące.

Następnie warto zbadać przeszłość swojej domeny za pośrednictwem Wayback Machine. To innowacyjne narzędzie, dzięki któremu możesz dotrzeć do archiwalnej wersji strony, która niegdyś funkcjonowała pod domeną, jaką obecnie chcesz zarejestrować.

Jak odpowiednio skonfigurować swoją domenę?

Bez względu na to, czy znalazłeś pomysłową nazwę domeny z nieskazitelną przeszłością, czy stałeś się właścicielem nazwy strony, która kiedyś była często odwiedzana w wyszukiwarce — po dokonaniu rejestracji, musisz ją odpowiednio skonfigurować. W dzisiejszych czasach cyberprzestępstwa bez certyfikatu SSL ani rusz.

Szyfrowanie SSL wymaga poprawnej konfiguracji domeny i jej ustawienia tak, aby tylko jedna ze stron odpowiadała poprawnym statusem 200. Pozostałe wersje strony muszą przekierowywać na właściwą stronę internetową zabezpieczoną SSL.

Instrukcja poprawnej konfiguracji domeny

Aby sprawdzić, czy domena jest właściwie skonfigurowana można użyć narzędzia httpstatus.io. Po wejściu na stronę trzeba wpisać nazwę naszej domeny i zaznaczyć opcje Canonical domain check. Jeśli wszystko jest ok, wówczas tylko jedna domena na liście URL-ów będzie miała status 200, pozostałe subdomeny natomiast będą odpowiadały statusem przekierowania stałego, czyli 301 (oraz 200).

Wybierz domenę - który adres będzie najlepszy?

Na to pytanie odpowie Ci narzędzie Majestic.com. W zakładce Strona sprawdź, która wersja Twojej domeny (domena.pl bez www czy np. domena.pl z www na początku) posiada więcej lepszej jakości linków przychodzących.

Wersję, która wykazuję mniej błędów o statusie 404, 410, czy 302* można nazwać domeną główną.

Domena najwyższego poziomu - level domain i top level domain

Dla ciekawych wiedzy adeptów sztuki pozycjonowania warto dodać, że subdomena.domena.pl i domena.pl nie są traktowane równoznacznie przez roboty Google, co sprawia, że można wykorzystać moc głównej domeny pod kątem SEO, rozwijając jej katalog na przykładzie domena.pl/oferta/

*Kody statusów, które można spotkać podczas analizy adresu swojej strony:

404 - wskazuje na błąd i oznacza, że dokument nie istnieje.
410 - dowodzi o tym, że usunięto dokument, który kiedyś istniał w tym miejscu
302 - oznacza przekierowanie tymczasowe
50X - świadczy o błędzie serwera. Status 503 sygnalizuje o tym, że serwer jest przeciążony i tymczasowo nie odpowiada.

Agencja SEMLife.

Masz pytania? Nie wiesz, jak poradzić sobie z konfiguracją domeny? A może potrzebujesz kogoś, kto zadba o Twój brand w sieci i pozwoli Ci skupić się wyłącznie na pracy?

Jeśli tak, pozostańmy w kontakcie! Możemy pomóc Ci wypromować Twój biznes, tak aby roboty Google szybko i bezbłędnie zaindeksowały Twoją stronę i wywindowały ją na szczyt wyników organicznych Google.

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, również pozostajemy do Twoich usług!

P.S. Z nami nie musisz się martwić, ile kosztuje domena, ponieważ Klienci, którzy skorzystają z usługi stworzenia strony internetowej, otrzymają ją gratis! Rejestracją domeny też zajmiemy się za Ciebie!

Zapraszamy do kontaktu
Poradnik SEM i PPC
Nasze artykuły na temat SEM

SEO marketing

Znacznie więcej niż pozycjonowanie strony w wyszukiwarce