Domena internetowa

Jakiej nazwy nie wybierać? Przeczytaj, a zarejestrujesz niepowtarzalną domenę!

Słownikowa definicja domeny internetowej to "element adresu internetowego wskazujący na kraj i rodzaj organizacji". W tym miejscu można by pokusić się o dodanie czegoś jeszcze.

Mianowicie, domena jest wizytówką Twojej firmy. To dzięki niej możesz zapewnić sobie rozpoznawalność w sieci! Sięgnij do naszego antyporadnika, aby dowiedzieć się więcej na temat wyboru domeny oraz jej konfiguracji!

Jarosław Snoch
Jarosław Snoch
CEO SEMLife. Search Engine Marketing

Pozycjonujesz stronę sam? Pomożemy Ci za darmo!

Czy wybór domeny jest trudny?

Domena to kwestia indywidualna. Nie powiemy Ci, jaką domenę masz wybrać, to zadanie dla Ciebie. My możemy  pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji, pisząc o tym, jakiej nazwy nie rejestrować, aby uniknąć problemów z rozpoznawalnością, reklamą i pozycjonowaniem strony.

Nazwa domeny z myślnikiem czy bez?

Od wykładów lepsze są przykłady. Jeśli właśnie bijesz się z myślami, jakiej kombinacji słownej użyć, aby Twoja domena wyróżniała się na tle nieskończonej liczby adresów internetowych, radzimy — unikaj domen z pauzą w środku.

Wszelkie sformułowania przedzielone myślnikiem nie są właściwym rozwiązaniem, szczególnie w przypadkach, gdy ktoś inny posiada odpowiednik takiej samej domeny bez charakterystycznych ,,-”, czyli spacji w URL.

Podczas wpisywania usłyszanej domeny internetowej w przeglądarkę większość osób wpisze ją w sposób ciągły.

Nie dla identycznych domen

Podobnie jest z domenami z rozszerzeniem funkcjonalnym com.pl. Jeśli jakaś firma (albo, o zgrozo, konkurencja) zarejestrowała określoną nazwę z końcówką .pl przed Tobą, nie rejestruj domeny z taką samą nazwą i innym rozszerzeniem np. com.pl.

W przeciwnym razie klienci mogą Was ze sobą mylić, a to nie wróży sukcesu w branży, który pragniesz odnieść, prawda?

 

Nie dla domen z .com

Nie wybieraj rozszerzenia typu .com - to końcówka zarezerwowana dla projektów międzynarodowych. Jak zapewne doskonale się orientujesz, przedsiębiorstwa, które ich używają to światowi liderzy. Dostępność domen krótkich i chwytliwych jest ograniczona niemal do zera.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rejestrować międzynarodowe domeny dla biznesów lokalnych. Jednak statystyki pokazują, że użytkownicy wpisują końcówkę powiązaną z domeną w danym kraju, czyli dla Polski .pl, dla Niemiec .de. więc już na starcie musisz liczyć się z kilkuprocentowym spadkiem odwiedzin.

Nie dla słów kluczowych w domenie

I najważniejsze na koniec: Pamiętaj! Nazwa domeny nijak ma się do pozycjonowania! Nie ma więc sensu, używać w niej fraz kluczowych, pod które zamierzasz optymalizować swoją stronę.

Reasumując, postaw na unikatowość i wybierz nazwę, o której nie słyszały nawet roboty Google.

Aby przekonać się, czy wybrana przez Ciebie kombinacja nie jest zajęta, przed rejestracją koniecznie wpisz ją w Google i sprawdź kontekst. Jeśli wykorzystane w niej słowa nie są poprawiane i uznawane za literówkę — Bingo! Masz powód do zadowolenia, bo właśnie wybrałeś oryginalną nazwę, której nie sposób pomylić z inną witryną.

Jak sprawdzić przeszłość domeny?

Jak sprawdzić przeszłość domeny?

Wybór domeny to nie wszystko. Po podjęciu decyzji w kwestii nazwy warto dowiedzieć się, jaka przeszłość kryje się za Twoją przyszłą domeną. W Internecie wszystko jest możliwe. Nazwa, z której chcesz skorzystać, kiedyś mogła służyć komuś np. jako zaplecze do pozycjonowania czy portale dostające karę od Google.

W takim przypadku mogą prowadzić do niej niskiej jakości linki, co w praktyce oznacza, że będziesz musiał poświęcić sporo czasu, aby zmienić bieg historii Twojej domeny i na nowo ją pozycjonować.

Sprawdzone tipy do sprawdzenia historii domeny

Aby przekonać się, czy Twoja domena była kiedyś używana i jeśli tak, to komu służyła powinieneś odwiedzić serwis Majestic.com, który analizuje linki przychodzące.

Następnie warto zbadać przeszłość swojej domeny za pośrednictwem Wayback Machine. To innowacyjne narzędzie, dzięki któremu możesz dotrzeć do archiwalnej wersji strony, która niegdyś funkcjonowała nazwa domeny, jaką obecnie chcesz zarejestrować.

Jak odpowiednio skonfigurować swoją domenę?

Bez względu na to, czy znalazłeś pomysłową nazwę domeny z nieskazitelną przeszłością, czy stałeś się właścicielem nazwy strony, która kiedyś była często odwiedzana przez roboty indeksujące — po dokonaniu rejestracji, musisz ją odpowiednio skonfigurować. W dzisiejszych czasach cyberprzestępstwa bez certyfikatu SSL ani rusz.

Szyfrowanie SSL wymaga poprawnej konfiguracji domeny i jej ustawienia tak, aby tylko jedna ze stron odpowiadała poprawnym statusem 200. Pozostałe wersje strony muszą przekierowywać na właściwą stronę zabezpieczoną SSL.

Instrukcja poprawnej konfiguracji domeny

Aby sprawdzić, czy domena jest właściwie skonfigurowana można użyć narzędzia httpstatus.io. Po wejściu na stronę trzeba wpisać nazwę naszej domeny i zaznaczyć opcje Canonical domain check. Jeśli wszystko jest ok, wówczas tylko jedna domena na liście URL-ów będzie miała status 200, pozostałe natomiast będą odpowiadały statusem przekierowania stałego, czyli 301 (oraz 200). Więcej o przekierowaniach adresów znajdziesz: Przekierowania SEO

Jaki adres będzie najlepszy?

Na to pytanie odpowie Ci narzędzie Majestic.com. W zakładce Strona sprawdź, która wersja Twojej domeny (domena.pl bez www czy np. domena.pl z www na początku) posiada więcej lepszej jakości linków przychodzących.

Wersję, która wykazuję mniej błędów o statusie 404, 410, czy 302* należy potraktować jako domenę główną.

Dla ciekawych wiedzy adeptów sztuki pozycjonowania warto dodać, że subdomena.domena.pl i domena.pl nie są traktowane równoznacznie przez roboty Google, co sprawia, że można wykorzystać moc głównej domeny pod kątem SEO, rozwijając jej katalog na przykładzie domena.pl/oferta/

*Kody statusów, które można spotkać podczas analizy domeny:

404 - wskazuje na błąd i oznacza, że dokument nie istnieje.
410 - dowodzi o tym, że usunięto dokument, który kiedyś istniał w tym miejscu
302 - oznacza przekierowanie tymczasowe
50X - świadczy o błędzie serwera. Status 503 sygnalizuje o tym, że serwer jest przeciążony i tymczasowo nie odpowiada.

Agencja SEMLife.

Masz pytania? Nie wiesz, jak poradzić sobie z konfiguracją domeny? A może potrzebujesz kogoś, kto zadba o Twój brand w sieci i pozwoli Ci skupić się wyłącznie na pracy?

Jeśli tak, pozostańmy w kontakcie! Możemy pomóc Ci wypromować Twój biznes, tak aby roboty Google szybko i bezbłędnie zaindeksowały Twoją stronę i wywindowały ją na szczyt wyników organicznych Google.

Zapraszamy do kontaktu
Poradnik SEM i PPC
Nasze artykuły na temat SEM

Google E-A-T w SEO

Jarosław Snoch
Jarosław Snoch -

Czynniki wpływające na ocenę jakości witryny