Filtr SafeSearch - co warto o nim wiedzieć?

Jak Google dba o filtrowanie nieodpowiednich treści

Każdego dnia w Internecie publikowane są nowe witryny. Jedne stanowią przydatne źródło informacji, inne pozwalają skontaktować się ze znajomymi, jeszcze inne umożliwiają zrobienie zakupów bez wychodzenia z domu.

Niestety zdarzają się również strony ze szkodliwymi treściami - zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Aby zwiększyć bezpieczeństwo zwłaszcza młodych użytkowników, Google stworzył filtr Safe Search. Czym jest to narzędzie i co trzeba o nim wiedzieć?

Co to jest SafeSearch?

SafeSearch jest zautomatyzowanym filtrem, który ukrywa w wynikach wyszukiwania treści nieodpowiednie dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Chodzi tu przede wszystkim o teksty, filmy, zdjęcia i grafiki związane m.in. z:

  • przemocą i okrucieństwem,
  • nagością,
  • pornografią,
  • bronią,
  • narkotykami.

Z narzędzia SafeSearch korzystają rodzice, którzy chcą chronić swoje pociechy przed materiałami dla dorosłych. Filtr ten znajduje również zastosowanie w kafejkach internetowych, w szkołach i na uczelniach, a także w miejscach pracy i miejscach publicznych.

Jak uruchomić filtr SafeSearch?

Narzędzie służące bezpiecznemu wyszukiwaniu działa jedynie w wyszukiwarce Google. Dlatego użytkownik, który chce użyć filtru SafeSearch, musi wcześniej założyć konto w Google. Następnie powinien:

  • wejść w zakładkę Ustawienia wyszukiwania,
  • odszukać sekcję Filtry SafeSearch,
  • zaznaczyć opcję Włącz SafeSearch.

W takim sam sposób można wyłączyć filtr. W niektórych wypadkach administratorzy sieci działającej w miejscach publicznych lub np. szkołach mogą tak skonfigurować SafeSearch, by narzędzie to było zawsze aktywne.

Czy Google SafeSearch jest zawsze skuteczny?

Specjaliści z firmy Google przyznają, że filtr SafeSearch nie wykazuje 100% skuteczności. Warto zaznaczyć, że Google SafeSearch nie zadziała w przypadku wpisania pełnego adresu URL w przeglądarce. Jeśli więc osoba korzystająca z Internetu zna dokładny adres szkodliwej strony, może w ten sposób z łatwością na nią wejść.

Mimo tych mankamentów SafeSearch w znacznym stopniu pomaga odfiltrować internetowe publikacje o charakterze jednoznacznie seksualnym i inne treści przeznaczone dla osób pełnoletnich.

SafeSearch - jak wyłączyć filtrowanie Twojej strony www?

Może się zdarzyć, że prowadzona przez Ciebie strona www trafi na czarną listę Google’a i będzie usuwana z wyników wyszukiwania przez filtr SafeSearch. Taki scenariusz jest prawdopodobny w przypadku witryn, których treść (przynajmniej w niektórych kontekstach) ociera się o tematy uznawane przez algorytm za nieodpowiednie. Przykładem może być sklep internetowy oferujący bieliznę lub gadżety erotyczne.

Ale ruch na Twojej stronie może też spaść z innego powodu. Jeśli na witrynę włamią się hakerzy, którzy umieszczą na niej treści restrykcyjne, Google SafeSearch zablokuje wyniki pochodzące z zaatakowanej domeny. Rezultatem będzie oczywiście brak widoczności strony internetowej w wyszukiwarce.

Zastanawiasz się, jak wyłączyć filtrowanie Twojej witryny?

Najpierw sprawdź, czy strona rzeczywiście została ukryta przez Safe Search. Jeśli masz dostęp do Google Search Console, zajrzyj w zakładkę „Usunięcia” i kliknij opcję „Filtrowanie SafeSearch”. GSC pokaże Ci listę podstron z Twojej witryny, które zostały odfiltrowane.

Jeśli jednak nie masz możliwości takiej weryfikacji lub wyniki wydają się niejednoznaczne, skontaktuj się z doświadczoną agencją SEO. Eksperci wyjaśnią Ci, co zrobić, jeśli w przypadku Twojej strony filtr SafeSearch popełnił błąd.

Poradnik SEM i PPC
Nasze artykuły na temat SEM

SEO marketing

Znacznie więcej niż pozycjonowanie strony w wyszukiwarce

Zapraszamy do kontaktu