SEO marketing
Znacznie więcej niż pozycjonowanie strony w wyszukiwarce
Każdego dnia w Internecie publikowane są nowe witryny. Jedne stanowią przydatne źródło informacji, inne pozwalają skontaktować się ze znajomymi, jeszcze inne umożliwiają zrobienie zakupów bez wychodzenia z domu.
Niestety zdarzają się również strony ze szkodliwymi treściami - zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Aby zwiększyć bezpieczeństwo zwłaszcza młodych użytkowników, Google stworzył filtr Safe Search. Czym jest to narzędzie i co trzeba o nim wiedzieć?
SafeSearch jest zautomatyzowanym filtrem, który ukrywa w wynikach wyszukiwania treści nieodpowiednie dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Chodzi tu przede wszystkim o teksty, filmy, zdjęcia i grafiki związane m.in. z:
Z narzędzia SafeSearch korzystają rodzice, którzy chcą chronić swoje pociechy przed materiałami dla dorosłych. Filtr ten znajduje również zastosowanie w kafejkach internetowych, w szkołach i na uczelniach, a także w miejscach pracy i miejscach publicznych.
Narzędzie służące bezpiecznemu wyszukiwaniu działa jedynie w wyszukiwarce Google. Dlatego użytkownik, który chce użyć filtru SafeSearch, musi wcześniej założyć konto w Google. Następnie powinien:
W takim sam sposób można wyłączyć filtr. W niektórych wypadkach administratorzy sieci działającej w miejscach publicznych lub np. szkołach mogą tak skonfigurować SafeSearch, by narzędzie to było zawsze aktywne.
Specjaliści z firmy Google przyznają, że filtr SafeSearch nie wykazuje 100% skuteczności. Warto zaznaczyć, że Google SafeSearch nie zadziała w przypadku wpisania pełnego adresu URL w przeglądarce. Jeśli więc osoba korzystająca z Internetu zna dokładny adres szkodliwej strony, może w ten sposób z łatwością na nią wejść.
Mimo tych mankamentów SafeSearch w znacznym stopniu pomaga odfiltrować internetowe publikacje o charakterze jednoznacznie seksualnym i inne treści przeznaczone dla osób pełnoletnich.
Może się zdarzyć, że prowadzona przez Ciebie strona www trafi na czarną listę Google’a i będzie usuwana z wyników wyszukiwania przez filtr SafeSearch. Taki scenariusz jest prawdopodobny w przypadku witryn, których treść (przynajmniej w niektórych kontekstach) ociera się o tematy uznawane przez algorytm za nieodpowiednie. Przykładem może być sklep internetowy oferujący bieliznę lub gadżety erotyczne.
Ale ruch na Twojej stronie może też spaść z innego powodu. Jeśli na witrynę włamią się hakerzy, którzy umieszczą na niej treści restrykcyjne, Google SafeSearch zablokuje wyniki pochodzące z zaatakowanej domeny. Rezultatem będzie oczywiście brak widoczności strony internetowej w wyszukiwarce.
Zastanawiasz się, jak wyłączyć filtrowanie Twojej witryny?
Najpierw sprawdź, czy strona rzeczywiście została ukryta przez Safe Search. Jeśli masz dostęp do Google Search Console, zajrzyj w zakładkę „Usunięcia” i kliknij opcję „Filtrowanie SafeSearch”. GSC pokaże Ci listę podstron z Twojej witryny, które zostały odfiltrowane.
Jeśli jednak nie masz możliwości takiej weryfikacji lub wyniki wydają się niejednoznaczne, skontaktuj się z doświadczoną agencją SEO. Eksperci wyjaśnią Ci, co zrobić, jeśli w przypadku Twojej strony filtr SafeSearch popełnił błąd.
Znacznie więcej niż pozycjonowanie strony w wyszukiwarce
Jak działa Google i czy wykorzystuje sztuczną inteligencję?
Dlaczego Google zmienia swoje algorytmy?