Jak wyszukiwać obrazem w Google?

Przyspiesz z Google Lens i szukaj w Google Grafika

- Gdzie to można kupić? Jak ten produkt się nazywa?

Pstryknij zdjęcie i wyszukaj obrazem w Google, aby uzyskać odpowiedzi na te i inne pytania. Tak działa alternatywa dla wyszukiwania tekstem.

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Czy warto wyszukiwać grafiką w Google?
  • Jak wyszukiwać obrazem?
  • Jak szukać obrazem na telefonie?

Wyszukanie zdjęciem w Google

Wyszukiwanie obrazem to zdecydowanie wyższy poziom googlowania. Obecnie, coraz więcej osób, czerpie korzyści z tej funkcji - jest ona nie tylko użyteczna, ale również bezpieczna.

Dzięki wyszukiwaniu za pomocą obrazu możesz również wykryć plagiaty, a co więcej masz też pewność, że żadne z Twoich zdjęć nie będzie dostępne w sieci. Google archiwizuje je zaledwie 7 dni, po czym bezpowrotnie usuwa. 

Google wyszukaj obrazem!

Ludzie nie przestają googlować. Wyszukiwarka codziennie odnotowuje 3,5 bilionów zapytań. 
Nie bez powodu, Google doskonali sposoby wyszukiwania, powoli odzwyczajając Użytkowników od wpisywania fraz kluczowych w przeglądarkę. Obecnie możemy szukać interesujących nas usług przez tradycyjne wpisywania określonych fraz w pasku wyszukiwania, a także poprzez wyszukiwanie głosowe, bądź funkcję wyszukiwania obrazem.

Ten ostatni z wymienionych sposobów zyskuje ostatnio na znaczeniu. Szukanie obrazem jest dostępne nie tylko w Google. Taką formę wyszukiwania oferuje również Bing i Amazon, a także popularna platforma społecznościowa Snapchat. Wszystko w celu ulepszenia aplikacji i komfortu Użytkownika.

Dwa kwadraty jeden ze zdjęciem

Milenialsi uwielbiają wyszukiwanie obrazów Google Lens

Jak dowodzą badania przeprowadzone kilka lat temu przez organizacje ViSenze 62% milenialsów z UK i US preferuje wyszukiwanie obrazem znacznie bardziej niż szukanie głosowe i tradycyjne wpisywanie fraz w polu wyszukiwania. Jeśli więc nie wiesz, jak szukać obrazem - najwyższy czas skorzystać z krótkiego instruktażu.

Szukanie za pomocą obiektywu Google - jak to działa?

Wyszukiwanie obrazem w Google wykorzystuje sztuczną inteligencję po to, by pomóc użytkownikom znaleźć informacje na podstawie realnych zdjęć. Oprogramowanie identyfikuje przedstawione na obrazie obiekty, oferując  w zamian dopasowane do grafiki wyniki wyszukiwania.

Technologia rozpoznawania obrazów, znana także pod nazwą widzenia komputerowego polega nie tylko na przetwarzaniu obrazu, ale też uczeniu maszynowym. System pozyskuje wiedzę, która pozwala mu interpretować obiekty i dobierać odpowiednie informacje. Tym sposobem po chwili uzyskujemy wyniki uwzględniające tylko te strony, które są związane z tematyką grafiki. Właśnie tak można szybko i prawym przyciskiem myszy odnaleźć źródło obrazu, a także znaleźć podobne zdjęcia.

grafika 1  

Jak uruchomić wyszukiwanie obrazem w Google?

Istnieje kilka możliwości, aby skorzystać z wyszukiwania obrazów:

Google zdjęcia szukanie obrazem na komputerze

  • Jeśli chcesz wyszukiwać informacje za pomocą obrazu zamieszczonego w Internecie, wejdź na stronę images.google.com, kliknij w ikonę aparatu i wklej adres URL, na którym znajduje się interesująca Cię grafika. Następnie kliknij przycisk Wyszukiwanie obrazem i gotowe. 
  • Jeśli chcesz skorzystać z opcji wyszukiwania obrazem zapisanym na komputerze, należy przesłać go na stronie grafiki Google, wybierając plik z dysku. Przeciągnij wybrany obraz w polu wyszukiwania - jeśli tak Ci wygodniej.
  • Dla użytkowników przeglądarki Chrome: Jeśli znalazłeś zdjęcie na stronie i chcesz znaleźć obraz w Google, kliknij prawnym przyciskiem w grafikę i wybierz opcję Przeszukaj obraz za pomocą narzędzia Google Lens.

Wyszukiwanie podobnych zdjęć i adres URL obrazu 

Na stronie prezentującej obraz w narzędziu Google Lens znajdują się dane powiązane ze zdjęciem, a także miejsca w sieci, w których można je znaleźć. Google Lens umożliwiają również znalezienie adresu URL obrazu.

Zaawansowane wyszukiwanie obrazem iOS i Android 

Bez względu na to, czy korzystasz z telefonu z Androidem lub systemem iOS wyszukiwanie obrazem na smartfonie jest możliwe po pobraniu odpowiednich aplikacji. W przeciwnym razie będziesz musiał przełączyć się w przeglądarce na strony internetowe w wersji komputerowej.

Wyszukiwanie obrazem iOS i Android 

Zaktualizowane wyszukiwanie obrazem Google

Użytkownicy, którzy korzystali z wyszukiwania grafiką jakiś czas temu, z pewnością, będą pozytywnie zaskoczeni aktualną wersją Obiektywu Google. Narzędzie rozwinęło się, pozwalając na kadrowanie obrazu, szukanie tekstu na fotografii, czy tłumaczenia. Aktualnie w Google Lens można też filtrować znalezione fotografie pod kątem ich rozmiarów, co daje znakomite efekty, szczególnie jeśli Internaucie zależy na znalezieniu zdjęcia wysokiej jakości.

Obiektyw Google - SZUKAJ

Przykład dopasowania wizualnego

Po wczytaniu zdjęcia, narzędzie identyfikuje je i dzięki sztucznej inteligencji kojarzy z identycznymi obrazami z sieci.

Obiektyw Google - SZUKAJ

Wyszukiwanie obrazem - TŁUMACZ

Google Lens urozmaicono także o opcję tłumaczenia znalezionych tekstów.

To duże ułatwienie, szczególnie gdy np. znajdujemy się w podróży i chcemy dowiedzieć się, co oznaczają tablice zamontowane na zabytkowych budowlach.

TŁUMACZ

Google Lens - TEKST

Przykład wyszukiwania tekstu na zdjęciu

Po zaznaczeniu odpowiedniego fragmentu Obiektyw Google bez problemu odnalazł na fotografii tekst i skojarzył go z SEMLife., odsyłając Użytkownika na naszą stronę.

 

Google Lens - TEKST

Szukaj po grafice! Do czego przyda Ci się wyszukiwanie obrazem Google?

Znalezienie określonej lokalizacji bądź zabytku to tylko jeden  z wielu sposobów wykorzystania Google Lens. Oprócz tego wyszukiwanie obrazem przydaje się do:

  • wykrywania plagiatów - Dzięki obiektywowi Google możesz dowiedzieć się, czy ktoś kopiuje Twoje zdjęcia,
  • odszukania produktu - Wymarzone buty? A może piękny zegarek? Google Lens wskaże Ci witrynę, na której możesz je kupić!
  • pozyskania informacji - Nie możesz przypomnieć sobie, czy Słoneczniki to obraz Van Gogh'a czy Gaugin'a? Wyszukiwanie grafiką pomoże Ci znaleźć wszelkie informacje na ten temat. 

Google wyszukiwanie po obrazie

Wyszukiwanie obrazem to oszczędność czasu. Pomaga, szczególnie gdy chcemy uzyskać dane na jakiś temat, znaleźć określone miejsce, budynek, czy produkt.

Korzystając z obiektywu Google, nie musimy głowić się nad znalezieniem odpowiednich fraz, czy przeszukiwać mnóstwa stron internetowych, po to, by znaleźć daną informację.

W kilka sekund otrzymujemy wynik i możemy kupić poszukiwane buty, zarezerwować zwiedzanie atrakcji ze zdjęcia, znaleźć osobę po zdjęciu w Google, czy przyłapać konkurenta, który kopiuje zdjęcia z naszego sklepu internetowego.

Poradnik SEM i PPC
Nasze artykuły na temat SEM

SEO marketing

Znacznie więcej niż pozycjonowanie strony w wyszukiwarce

Pozycjonowanie sklepów
Sprawdź e-commerce

Pozycjonowanie Allegro

W minionym roku Allegro zanotowało przychód blisko 7 mld złotych! Ty też możesz na tym zyskać!