SEO marketing
Znacznie więcej niż pozycjonowanie strony w wyszukiwarce
Chcesz uruchomić sklep internetowy? Zależy Ci na wypromowaniu Twoich usług w Internecie? A może zamierzasz zbudować zaplecze SEO, które wzmocni Twoją witrynę? Niezależnie od celu Twoim pierwszym krokiem będzie kupienie domeny.
Przechwytywanie domeny to legalne przejęcie wygasającej domeny, której nie opłacił dotychczasowy właściciel. Okres wygasania domeny wynosi 30 dni. Jeśli w tym czasie nie nastąpi jej odnowienie, adres URL zostaje „uwolniony” i może zostać kupiony przez kogoś innego.
Pozycjonujesz stronę sam? Pomożemy Ci za darmo!
Szukanie „używanych” domen na własną rękę to karkołomne zadanie. Wyszukując adresy „ręcznie”, nie tylko musiałbyś zainwestować sporo czasu, sprawdzając statystyki danego adresu.
Na szczęście z pomocą przychodzą systemy przechwytywania domen. W Internecie spotkasz bazy, zawierające adresy z rynku wtórnego i adresy wygasające. Udostępniają one użytkownikom najważniejsze informacje o każdej domenie.
Portale te są wyposażone w skrypty, które wyszukują, przechwytują i odsprzedają domeny. W działaniu owych skryptów kluczowa jest szybkość reakcji. Ułamki sekund decydują o tym, któremu serwisowi uda się przejąć daną domenę.
Na stronach takich, jak Aftermarket, Premium czy AddHost, znajdziesz domeny uwolnione oraz wygasające, które zostaną udostępnione, jeśli ich właściciele rzeczywiście je porzucą.
Wymienione wyżej portale mogą organizować aukcje domen przechwyconych, podczas których użytkownicy licytują interesujący adres URL. Dzieje się tak wtedy, gdy daną domeną zainteresuje się więcej osób.
Dane StatCounter.com z początku 2021 roku
Załóżmy, że udało Ci się znaleźć domenę, którą zamierzasz przechwycić. Niemal natychmiast zabierasz się za budowanie swojej strony, a potem szybko widzisz efekty. Czy rzeczywiście tak to działa? Niezupełnie.
Pamiętaj, że domena była już przez kogoś użytkowana. Zanim więc przejdziesz do swoich działań, koniecznie sprawdź stan interesującego Cię adresu.
Jak sprawdzić przechwyconą domenę? Na co zwrócić uwagę i jakich narzędzi użyć? Oto nasze wskazówki.
Co da Ci sprawdzanie domeny? Przede wszystkim upewnisz się, czy zyskany przez Ciebie adres nie dostał od Google’a „czerwonej kartki”. Takim sygnałem ostrzegawczym może być np. spadek pozycji strony na długo przed terminem wygaśnięcia.
Do działań sprzecznych ze standardami wyszukiwarki należą m.in. publikacja nielegalnych treści (np. pirackich), nadmierna ilość linków wychodzących i przychodzących, a także przedstawianie Google’owi innych treści niż użytkownikom (tzw. cloaking SEO).
Jeśli założysz blog czy sklep internetowy na „spalonej” w ten sposób domenie, Twoje wysiłki w kierunku pozycjonowania pójdą na marne.
Skorzystaj z pomocy agencji SEO. Doświadczeni specjaliści nie tylko zweryfikują jakość pozyskanej strony, lecz także pomogą dobrać odpowiedni adres URL, dzięki któremu zbudujesz skuteczne zaplecze SEO. Co więcej, agencja SEO ma dostęp do specjalistycznych programów, umożliwiających dokładne sprawdzenie domeny.
Do czego możesz wykorzystać przechwyconą domenę? Wszystko zależy od Twoich potrzeb i zamierzeń. Przykładowo jeśli chcesz wzmocnić pozycję strony docelowej, zbuduj na pozyskanej domenie stronę zapleczową.
Starsza domena, dobrze oceniana przez Google’a, stanie się skutecznym narzędziem SEO, które w perspektywie czasu poprawi Twoje wyniki.
Pamiętaj jednak, że na takiej witrynie muszą się znaleźć merytoryczne treści. Powinny być związane tematycznie ze stroną, którą pozycjonujesz. Zadbaj też o optymalną liczbę jakościowych linków wychodzących.
Znacznie więcej niż pozycjonowanie strony w wyszukiwarce
Jak działa Google i czy wykorzystuje sztuczną inteligencję?
Dlaczego Google zmienia swoje algorytmy?