Przechwytywanie domen

Jak kupować domeny z historią i wykorzystać je do promocji?

Chcesz uruchomić sklep internetowy? Zależy Ci na wypromowaniu Twoich usług w Internecie? A może zamierzasz zbudować zaplecze SEO, które wzmocni Twoją witrynę? Niezależnie od celu Twoim pierwszym krokiem będzie kupienie domeny.

Czym jest przechwytywanie domeny?

Przechwytywanie domeny to legalne przejęcie wygasającej domeny, której nie opłacił dotychczasowy właściciel. Okres wygasania domeny wynosi 30 dni. Jeśli w tym czasie nie nastąpi jej odnowienie, adres URL zostaje „uwolniony” i może zostać kupiony przez kogoś innego.

Pozycjonujesz stronę sam? Pomożemy Ci za darmo!

Domenę można kupić na 3 sposoby:

  • rejestracja domeny wolnej, której nikt nie wykorzystuje
  • odkupienie domeny od osoby, która ją zarejestrowała
  • przechwycenie domeny wygasającej, która wcześniej była w użyciu

Jak przechwytywać domeny?

Szukanie „używanych” domen na własną rękę to karkołomne zadanie. Wyszukując adresy „ręcznie”, nie tylko musiałbyś zainwestować sporo czasu, sprawdzając statystyki danego adresu.

Na szczęście z pomocą przychodzą systemy przechwytywania domen. W Internecie spotkasz bazy, zawierające adresy z rynku wtórnego i adresy wygasające. Udostępniają one użytkownikom najważniejsze informacje o każdej domenie.

Portale te są wyposażone w skrypty, które wyszukują, przechwytują i odsprzedają domeny. W działaniu owych skryptów kluczowa jest szybkość reakcji. Ułamki sekund decydują o tym, któremu serwisowi uda się przejąć daną domenę.

Gdzie szukać wygasłych domen?

Na stronach takich, jak Aftermarket, Premium czy AddHost, znajdziesz domeny uwolnione oraz wygasające, które zostaną udostępnione, jeśli ich właściciele rzeczywiście je porzucą.

Wymienione wyżej portale mogą organizować aukcje domen przechwyconych, podczas których użytkownicy licytują interesujący adres URL. Dzieje się tak wtedy, gdy daną domeną zainteresuje się więcej osób.

95% użytkowników Internetu korzysta z wyszukiwarki Google

Dane StatCounter.com z początku 2021 roku

Zanim przechwycisz domenę - sprawdź ją!

Załóżmy, że udało Ci się znaleźć domenę, którą zamierzasz przechwycić. Niemal natychmiast zabierasz się za budowanie swojej strony, a potem szybko widzisz efekty. Czy rzeczywiście tak to działa? Niezupełnie.

Pamiętaj, że domena była już przez kogoś użytkowana. Zanim więc przejdziesz do swoich działań, koniecznie sprawdź stan interesującego Cię adresu.

Jak sprawdzić przechwyconą domenę? Na co zwrócić uwagę i jakich narzędzi użyć? Oto nasze wskazówki.

  • Zwróć uwagę na widoczność domeny w wyszukiwarce. Informacje o widoczności oraz ruchu generowanym przez stronę uzyskasz np. z Senuto. Dzięki temu dowiesz się m.in., jakie frazy kluczowe dawały witrynie najwyższe pozycje, a także kiedy strona notowała wzrosty, a kiedy spadki.
  • Przyjrzyj się historii domeny. Możesz wykorzystać w tym celu bazę WHOIS czy Wayback Machine. Narzędzia te pokażą Ci, co działo się na stronie przed przechwyceniem, kto był właścicielem, kiedy adres wygasł, jak wyglądała wcześniejsza witryna itd.
  • Weź również pod lupę linkowanie. Ważną kwestią jest tu jakość i naturalność linków. W sprawdzaniu tego parametru domeny przydadzą Ci się np. MajesticSEO i Ahrefs.

Co da Ci sprawdzanie domeny? Przede wszystkim upewnisz się, czy zyskany przez Ciebie adres nie dostał od Google’a „czerwonej kartki”. Takim sygnałem ostrzegawczym może być np. spadek pozycji strony na długo przed terminem wygaśnięcia.

Za co algorytm Google’a mógł w ten sposób ukarać domenę?

Do działań sprzecznych ze standardami wyszukiwarki należą m.in. publikacja nielegalnych treści (np. pirackich), nadmierna ilość linków wychodzących i przychodzących, a także przedstawianie Google’owi innych treści niż użytkownikom (tzw. cloaking SEO).

Jeśli założysz blog czy sklep internetowy na „spalonej” w ten sposób domenie, Twoje wysiłki w kierunku pozycjonowania pójdą na marne.

Zastanawiasz się, jak sprawdzić reputację domeny?

Skorzystaj z pomocy agencji SEO. Doświadczeni specjaliści nie tylko zweryfikują jakość pozyskanej strony, lecz także pomogą dobrać odpowiedni adres URL, dzięki któremu zbudujesz skuteczne zaplecze SEO. Co więcej, agencja SEO ma dostęp do specjalistycznych programów, umożliwiających dokładne sprawdzenie domeny.

Dlaczego warto przechwytywać domenę?

Do czego możesz wykorzystać przechwyconą domenę? Wszystko zależy od Twoich potrzeb i zamierzeń. Przykładowo jeśli chcesz wzmocnić pozycję strony docelowej, zbuduj na pozyskanej domenie stronę zapleczową.

Starsza domena, dobrze oceniana przez Google’a, stanie się skutecznym narzędziem SEO, które w perspektywie czasu poprawi Twoje wyniki.

Pamiętaj jednak, że na takiej witrynie muszą się znaleźć merytoryczne treści. Powinny być związane tematycznie ze stroną, którą pozycjonujesz. Zadbaj też o optymalną liczbę jakościowych linków wychodzących.

Poradnik SEM i PPC
Nasze artykuły na temat SEM

SEO marketing

Znacznie więcej niż pozycjonowanie strony w wyszukiwarce