Skąd brać zdjęcia do sklepów internetowych?

Darmowe grafiki, własne zdjęcia czy studio fotograficzne?

Po co w ogóle robić zdjęcia produktów? Czy nie lepiej skorzystać z darmowych zdjęć dostępnych na wielu stronach internetowych jak Pexels, czy Unsplash? A może po prostu wstawić ze strony producentów danego produktu? Odpowiadamy!

Wiemy jak osiągać wysokie pozycje! Sprawdź nas!

Dlaczego zdjęcia w sklepie internetowym są tak ważne?

Zdjęcia na stronie internetowej oprócz funkcji przedstawiającej produkt lub usługę, mają za zadanie przyciągnąć jak największą liczbę użytkowników. W dzisiejszych czasach nie trzeba być profesjonalnym fotografem, by zapewnić najwyższy poziom realizacji zdjęć produktowych.

Jeżeli towar w sklepie internetowym nie jest dużych gabarytów jak wózek widłowy z pomocą podstawowych narzędzi fotograficznych, spokojnie sobie z nimi poradzisz.

Packshoty — Zdjęcia produktów sklepu internetowego

Fotografia produktowa inaczej Packshot należy do najprężniej rozwijających się gałęzi sztuki fotograficznej. Zdjęć produktowych potrzebuje każdy biznes, dlatego tak ważną rolę odgrywa stworzenie efektownych wizualizacji. Kupujący w internecie, użytkownik nie ma możliwości dotknięcia produktu.

Zaprezentowanie asortymentu ze wszystkich stron, przy pokazaniu najmniejszych detali, odgrywa kluczową rolę dla potencjalnego nabywcy.

Packshoty Zdjęcia produktów sklepu internetowego

Zdjęcia a pozycjonowanie witryny

Unikalne fotografie mają ogromny wpływ w pozycjonowaniu strony internetowej. Przykład?

Google Bot wędrujący po danej witrynie doskonale radzi sobie z wyłapywaniem duplikatów. Nie tylko tekstu, ale także zawartości grafik. Oryginalne fotografie mają potencjał do tego, by zająć wysoką pozycję w wynikach organicznych Google Grafika.

Użytkownik już nie musi wchodzić w Google Grafika po wpisaniu danej frazy, ponieważ te najbardziej unikatowe i przydatne wyświetlą się na głównej stronie wyszukiwarki.

Źródeł samej fotografii może być kilka. Wszystko uzależnione od produktów, jakimi się handluje. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie wykonać zdjęć, możesz to zadanie zlecić profesjonalnemu fotografowi. Jeżeli pełnisz funkcję dystrybutora, często zdjęcia zapewniane są przez producenta. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że takie grafiki przekazywane są wszystkim pośrednikom.

Oryginalność witryny jest niezwykle ważna.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że stockowe zdjęcia rzadko zajmują czołową pozycję w wyszukiwaniach Google.

Dobre zdjęcia lepiej sprzedają produkty

Dobre zdjęcia lepiej sprzedają produkty

Internauci widzą różnice, pomiędzy grafikami stworzonymi samodzielnie a tymi pobranymi z darmowych stron. Profesjonalny Packshot to pierwszy krok do sukcesu w branży e-commerce. Wiele badań rynkowych potwierdza:

70% konsumentów opuszcza sklepy internetowe ze względu na brak adekwatnej informacji o produkcie.

Rzetelne fotografie pokazujące produkty z każdej strony stworzą indywidualny charakter sklepu. Skierowany do potencjalnych odbiorców zmniejszy koszty obsługi i reklamacji ze względu na dokładnie stworzoną grafikę. Nie można również zapomnieć o wyróżnieniu się na tle konkurencji.

Budowanie wizerunku marki poprzez zachwycające fotografie produktowe pozwoli na stworzenie własnej, niepowtarzalnej specyfiki, która może zadecydować o różnicy pomiędzy jednorazowym zakupem a stałym klientem.

Pozycjonowanie sklepów
Sprawdź e-commerce

Pozycjonowanie Allegro

W minionym roku Allegro zanotowało przychód blisko 7 mld złotych! Ty też możesz na tym zyskać!

Zdjęcia artykułów blogowych

W dzisiejszych czasach kultury obrazu nie znajdziemy sklepu internetowej, a nawet witryny, na której nie ma zdjęć, grafiki czy video. Fotografie przedstawiające Twoją markę, bloga czy sklep nie tylko przyciągają klientów, ale także zachęcają do czytania, obserwowania i częstszych odwiedzin.

Jak pisaliśmy wyżej, zdjęcia Twojego autorstwa są cenne dla Google. Jednak z wielu powodów darmowe zdjęcia z sieci wciąż ważną rolę odgrywają w Internecie.

Pomimo że takich materiałów jest coraz więcej i coraz łatwiej z nich korzystać należy robić to z pełną ostrożną i pod pewnych warunkami. Pamiętajmy, że nie wszystkie materiały można czerpać za darmo, legalnie.

Grafiki z ograniczeniami

W sieci możemy spotkać grafiki chronione prawami autorskimi. Jeżeli chcemy skorzystać z pracy publicznie, potrzebujemy licencji lub potwierdzenia, że prawa autorskie przeszły do domeny publicznej. Z wielu dzieł można korzystać w ramach prywatnego użytku lub cytując je. Warto poznać mechanizmy pobierania grafik w internecie, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości.

Jednym z przykładów darmowych zdjęć jest pozyskanie ich za darmo jednak na zasadach licencji Creative Commons. Oznacza to, że udostępnienie danego materiału wymaga za każdym razem podania informacji o autorze. Bardziej zaostrzone warunki mogą dotyczyć również korzystania ze zdjęć tylko w celach niekomercyjnych lub jego brak możliwości modyfikacji.

Przykłady witryn internetowych:

Foter - https://foter.com/ - niemal 200 milionów zdjęć z możliwością pobrania na licencji Creative Commons. Dwa proste filtry wystarczą, aby znaleźć szukane przez nas grafiki.

Flickr - https://www.flickr.com/creativecommons - to olbrzym, który posiada ponad 300 milionowy zasób zdjęć na licencji Creative Commons. Flickr gwarantuje proste wyszukanie potrzebnej fotografii.

500 px - https://500px.com/ - profesjonalna, globalna platforma posiadające setki tysięcy rewelacyjnych fotografii.

Grafiki bez ograniczeń

Kolejnym przykładem grafik w mechanizmie Creative Commons Zero jest swobodny i darmowy sposób wykorzystania zdjęć, w których nie ma potrzeby podpisania autora danego materiału. Swobodny wybór fotografii, ale również video jest możliwy w serwisach:

  • https://pixabay.com
  • https://www.pexels.com
  • https://unsplash.com

Grafiki dostępne w domenie publicznej

Tego typu materiały tracą prawa autorskie majątkowe zwykle 70 lat od śmierci twórcy, lub też nigdy nie działały jak w przypadku zdjęć NASA innych agend federalnych, zwolnionych z ochrony prawnej przez rząd USA. Warto zaznaczyć, że pomimo korzystania bez ograniczeń należy poszanować prawa autora osobiste autora (te nigdy nie wygasają) i podpisać dany materiał.

Przykłady domen publicznych:

  • Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona - https://polona.pl/ - zbiory biblioteki narodowej oferujące 2 miliony obiektów cyfrowych.
  • Internet Archive - http://archive.org/ - zbiory biblioteki internetowej - książki, obrazy, filmy audio.
  • NASA Multimedia - https://www.nasa.gov/multimedia/index.html dział amerykańskiego portalu zawierającego różne obiekty - teksty, zdjęcia, filmy itp.

Płatne zdjęcia z banków zdjęć

Niestety dość często zdarza się, że zdjęcia, na które trafisz, nie są tymi, jakich potrzebujesz. Ze względu na to, że darmowe strony nie są w stanie dostarczyć perfekcyjnych zdjęć, warto wybrać płatne obrazy stockowe. Oto kilka najlepszych propozycji:

  • Adobe Stock - https://stock.adobe.com/pl/ - znajdziesz tutaj ponad 50 milionów dostępnych obrazów stockowych, filmów, szablonów i ilustracji. Strona ta jest kompatybilna z zestawem kreatywnym i daje możliwość użytkownikom na edycję zdjęć w Photoshopie, InDesign czy Illustrator. Subskrypcja zaczyna się od 29$.
  • Shutterstock - https://www.shutterstock.com/pl/ - to pierwszorzędny i bezkonkurencyjny bank zdjęć stockowych służący do celów prywatnych jak i komercyjnych. Wysoką jakość obrazów, filmów i szablonów dopasujesz do własnego budżetu. Ceny zaczynają się od zaledwie 0,75$.
  • Depositphotos - https://pl.depositphotos.com/ - strona posiada elastyczne możliwości płatności - pobrania na żądanie, miesięczne lub dziennie. Bogata kolekcja obrazów nie nadwyręży budżetu żadnego użytkownika.
  • iStockPhoto - https://www.istockphoto.com/pl - strona ta oferuje kompletny i swobodny wybór obrazów, który dopasujesz do konkretnej treści. Subskrybenci cotygodniowo dostają zestawy darmowych obrazów stockowych.
Poradnik SEM i PPC
Nasze artykuły na temat SEM

SEO marketing

Znacznie więcej niż pozycjonowanie strony w wyszukiwarce