Protokół FTP

Czym jest protokół FTP i do czego służy?

Po podpisaniu umowy oczekujemy od Klienta dostarczenia wielu informacji na temat jego firmy, a także przydzielenia dostępów do strony internetowej lub kontaktu do osób, które mają nad nią pieczę. SEMLife. to Agencja SEO, która samodzielnie może edytować stronę klienta i wprowadzać poprawki w kodzie strony. Jest to rozwiązanie, które pozwoli na  szybkie i skuteczne pozycjonowanie.

Czym jest protokół FTP i do czego służy?

Pojęcie FTP wiąże się z początkami Internetu. Protokół ten powstał w 1971 roku i miał służyć skomunikowaniu różnych urządzeń działających w sieci. Dziś z protokołu FTP korzystają m.in. właściciele serwerów, na których działają witryny internetowe.

Co to jest FTP?

FTP (ang. File Transfer Protocol) to protokół służący do przesyłania danych między serwerem strony www a komputerem. Dzięki protokołowi FTP można m.in.:

  • pobierać i udostępniać zasoby internetowe,
  • zarządzać plikami źródłowymi danej witryny,
  • zoptymalizować kod strony,
  • zrobić kopię zapasową informacji z serwera na komputer.

Jak działają protokoły FTP?

Protokoły FTP umożliwiają obustronną komunikację pomiędzy serwerem FTP a aplikacją zwaną klientem FTP. Serwer przechowuje pliki strony www, zaś aplikacja używa protokołu sieciowego, by połączyć się z serwerem i np. pobrać z niego dane.

Znane są dwa sposoby połączenia między urządzeniami korzystającymi z FTP - pasywny oraz aktywny.

  • W trybie pasywnym serwer FTP uruchamia port, z którym użytkownik może się połączyć, a następnie przesłać swoje żądanie poprzez kanał poleceń. Klient FTP uaktywnia też kanał danych służących do przesyłania plików.
  • Z kolei w trybie aktywnym role się odwracają - to użytkownik otwiera port. Serwer natomiast po nawiązaniu połączenia konfiguruje kanał danych, za pomocą którego przekazuje informacje do klienta FTP.

FTP - jak korzystać?

Jak połączyć się z serwerem FTP? Potrzebujesz danych dostępowych, o które możesz poprosić administratora strony internetowej. Są to takie informacje, jak:

  • adres serwera FTP,
  • login użytkownika,
  • hasło.

Inną drogą umożliwiającą skomunikowanie komputera z serwerem jest założenie nowego konta FTP lub modyfikacja ustawień konta już istniejącego.

Na komputerze należy również zainstalować aplikację klienta FTP, np. Total Commander, WinSCP czy FileZilla. Programy te są łatwe w obsłudze. Po zalogowaniu się użytkownik zyskuje dostęp do wszystkich plików i katalogów, które mieszczą się na serwerze.

Porty do połączenia FTP

Nawiązanie bezpiecznego połączenia poprzez FTP wymaga podania oprócz adresu serwera, loginu i hasła również portu.

Najpopularniejsze porty do nawiązania połączenia FTP:

  • port 21 dla połączenia FTP
  • port 21 lub 900 dla FTPS
  • port 22 dla połączenia 22

Bardzo częstą praktyką, wręcz zalecaną dla prywatnych serwerów jest zmiana portów z domyślnych na zupełnie przypadkowy, dzięki czemu stawiamy kolejną barierę dla próbujących włamać się do naszego serwera.

Chcesz poznać ofertę?

Zapraszamy do kontaktu, doradzimy jaki wariant jest najlepszy

Czy korzystanie z protokołu FTP jest bezpieczne?

Przy używaniu protokołu FTP należy być świadomym, że przesyłanie plików za jego pośrednictwem nie jest w żaden sposób zabezpieczone. Brak szyfrowania może niestety sprzyjać przechwyceniu informacji przez niepowołane osoby.

Dlatego warto skorzystać z rozszerzenia FTP - protokołu FTPS (ang. File Trnasfer Protocol Secure). Chroni on przesyłane zasoby przed atakami hakerskimi

Dlaczego warto używać FTP?

Poznaj najważniejsze zalety korzystania z protokołu FTP.

  • Umożliwia równoczesny transfer wielu plików.
  • Łatwy w obsłudze.
  • Pozwala na przesyłanie dużych plików bez ryzyka przeciążenia komputera.
  • Umożliwia wznowienie transferu w przypadku utraty połączenia.

FTP i pozycjonowanie strony

Aby strona internetowa zainteresowała użytkownika i była widoczna w wyszukiwarce, musi być zoptymalizowana pod wytyczne SEO. Pracownicy agencji SEO / firmy zajmującej się pozycjonowaniem potrzebują dostępu do serwera FTP. Dzięki niemu będą mogli, wykonywać rozmaite prace na witrynie, takie jak modyfikacja struktury, szablonów, nagłówków czy linkowania.

Oferta pozycjonowania lokalnego

Poradnik SEM i PPC
Nasze artykuły na temat SEM

SEO marketing

Znacznie więcej niż pozycjonowanie strony w wyszukiwarce