Modele językowe w Google
Jak działa Google i czy wykorzystuje sztuczną inteligencję?
Format plików graficznych WebP, który zrewolucjonizował optymalizację stron internetowych, dzięki niesamowitej wręcz kompresji plików bez znacznej utraty jakości. Jak to wpływa na naszą stronę internetową oraz jej użytkowników? O tym w poniższym wpisie.
Pliki graficzne w formacie WebP charakteryzują się tym, że zajmują na dysku znacznie mniej miejsca niż najpopularniejsze formaty tj. JPG, PNG czy Gif. Format WebP został rozpowszechniony przez giganta internetowego Google.
W przypadku rozwijanej przez nich wyszukiwarki, format pliku jest istotny. Proces analizowania witryn internetowych jest złożony, a przy tym powinien być wydajny. Duże pliki graficzne opóźniają taki proces, więc udostępnienie formatu WebP w formie open source jest rewolucyjne zarówno dla Google jak i użytkowników witryn.
Technologię WebP stworzyła instytucja On2 Technologies i zaprezentowała w 2010 roku. Po przejęciu firmy przez Google format WebP wraz z formatem wideo WebM jest stale rozwijany i nowoczesne przeglądarki internetowe oferują pełne wsparcie.
Strony internetowe od zawsze mogą wyświetlać grafiki. Wraz z rozwojem szybkości łącz internetowych webmasterzy, zaczęli zapominać o ograniczeniach związanych z długim wczytywaniem witryn na korzyść zaawansowanych wyglądów stron. Bardzo często strony internetowe były budowane z wykorzystaniem plików, które zajmowały nawet po kilka megabajtów, ale oferowany m.in. przeźroczystość, która sprzyjała ciekawym rozwiązaniom graficznym.
Rozwój urządzeń, które mogły wyświetlać witryny internetowe, z czasem zwiększał się znacząco, komputery przenośne, tablety, telefony o różnych przekątnych ekranu. Wyświetlanie grafik o dużej rozdzielczości na małych ekranach powodowało opóźnienia we wczytywaniu stron a przy tym irytację użytkowników zwłaszcza na wolnym łączu telefonicznym.
Zmniejszenie wielkości grafik, wykorzystanie odpowiedniej kompresji przyśpieszyło strony. Format WebP oferuje nawet zmniejszenie rozmiaru o 85%!
Jeśli masz już stronę internetową, to na pewno nie chcesz zmieniać plików ręcznie.
Przydałby się do tego automatyczny skrypt, który systematycznie aktualizowałby pliki na stronie i zmieniał ich formaty:
Poniżej propozycja zmiany formatu pliku przez PHP:
Jak działa Google i czy wykorzystuje sztuczną inteligencję?
Dlaczego Google zmienia swoje algorytmy?
Optymalizacja strony z myślą o urządzeniach mobilnych, na które Google i Bing przykładają dużą wagę.