WebP — najlepszy format grafik dla pozycjonowania

Dlaczego warto zadbać o optymalizację grafik?

Format plików graficznych WebP, który zrewolucjonizował optymalizację stron internetowych, dzięki niesamowitej wręcz kompresji plików bez znacznej utraty jakości. Jak to wpływa na naszą stronę internetową oraz jej użytkowników? O tym w poniższym wpisie.

 

Co to jest WebP?

Pliki graficzne w formacie WebP charakteryzują się tym, że zajmują na dysku znacznie mniej miejsca niż najpopularniejsze formaty tj. JPG, PNG czy Gif. Format WebP został rozpowszechniony przez giganta internetowego Google.

W przypadku rozwijanej przez nich wyszukiwarki, format pliku jest istotny. Proces analizowania witryn internetowych jest złożony, a przy tym powinien być wydajny. Duże pliki graficzne opóźniają taki proces, więc udostępnienie formatu WebP w formie open source jest rewolucyjne zarówno dla Google jak i użytkowników witryn.

Historia WebP

Technologię WebP stworzyła instytucja On2 Technologies i zaprezentowała w 2010 roku. Po przejęciu firmy przez Google format WebP wraz z formatem wideo WebM jest stale rozwijany i nowoczesne przeglądarki internetowe oferują pełne wsparcie.

Dlaczego WebP to rewolucja w optymalizacji?

Strony internetowe od zawsze mogą wyświetlać grafiki. Wraz z rozwojem szybkości łącz internetowych webmasterzy, zaczęli zapominać o ograniczeniach związanych z długim wczytywaniem witryn na korzyść zaawansowanych wyglądów stron. Bardzo często strony internetowe były budowane z wykorzystaniem plików, które zajmowały nawet po kilka megabajtów, ale oferowany m.in. przeźroczystość, która sprzyjała ciekawym rozwiązaniom graficznym.

Rozwój urządzeń, które mogły wyświetlać witryny internetowe, z czasem zwiększał się znacząco, komputery przenośne, tablety, telefony o różnych przekątnych ekranu. Wyświetlanie grafik o dużej rozdzielczości na małych ekranach powodowało opóźnienia we wczytywaniu stron a przy tym irytację użytkowników zwłaszcza na wolnym łączu telefonicznym.

Zmniejszenie wielkości grafik, wykorzystanie odpowiedniej kompresji przyśpieszyło strony. Format WebP oferuje nawet zmniejszenie rozmiaru o 85%!

Konwertowanie plików w PHP na WebP

Jeśli masz już stronę internetową, to na pewno nie chcesz zmieniać plików ręcznie.

Przydałby się do tego automatyczny skrypt, który systematycznie aktualizowałby pliki na stronie i zmieniał ich formaty:

Poniżej propozycja zmiany formatu pliku przez PHP:

 

WebP w PHP jak konwertować plik
Poradnik SEM i PPC
Nasze artykuły na temat SEM

SEO marketing

Znacznie więcej niż pozycjonowanie strony w wyszukiwarce