Yoast SEO

Przydatne narzędzie do pozycjonowania Wordpress

Wiele stron internetowych powstaje na WordPress - jednym z najczęściej używanych systemów zarządzania treścią (CMS). Program ten nie tylko pozwala na opracowanie i publikowanie tekstów, lecz także zawiera rozmaite aplikacje zwane wtyczkami.

Jedną z nich jest Yoast SEO. Warto sięgnąć po to narzędzie, zanim Twoja strona wyruszy na podbój Internetu. Dlaczego? Odpowiedź na to i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule.

Co to jest Yoast SEO?

Jak już wspomnieliśmy, Yoast SEO to wtyczka dostępna w środowisku WordPress. Służy ona do wielostronnej optymalizacji witryn internetowych tworzonych w tym niezwykle popularnym CMS. Z Yoast SEO możesz korzystać zarówno w wersji bezpłatnej, jak i płatnej - Yoast SEO Premium.

Funkcje tego narzędzia pomagają sprawnie dostosować treści na stronie głównej oraz na poszczególnych podstronach do wymogów wyszukiwarki. To z kolei zwiększa szansę na osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.

Chcesz poznać ofertę na pozycjonowanie strony WordPress?

Yoast SEO - poradnik

Jak zoptymalizować stronę dzięki Yoast SEO?

Aby dotrzeć do klientów z ofertą, nie wystarczy po prostu opublikować teksty na swojej stronie. Trzeba wcześniej tak zaplanować treść, by była przyjazna dla użytkowników i robotów Google'a.

Wtyczka Yoast SEO ułatwia proces optymalizacji, ponieważ już na etapie kreowania contentu udziela Ci praktycznych wskazówek. Pokazuje, nad którymi elementami strony musisz jeszcze popracować, a które osiągnęły satysfakcjonujący poziom.

Jak to wygląda w praktyce? Wyjaśniamy w naszym poradniku.

Jak korzystać z wtyczki Yoast SEO, by skutecznie zoptymalizować witrynę?

Gdy zaczynasz przygodę z Yoast SEO, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na meta tytuły i meta opisy. To one  jako pierwsze będą widoczne na liście rekordów Google'a. To one mają zwrócić uwagę użytkownika na Twoją stronę, dlatego od nich zacznij optymalizację witryny. Tytuł to również jeden z najważniejszych czynników rankingowych w pozycjonowaniu stron Wordpress.

Yoast SEO umożliwia szybkie uzupełnienie tytułu i opisu dla strony głównej oraz wszystkich zakładek na stronie. Wprowadzenie w tym miejscu głównej frazy kluczowej poprawi widoczność strony, a co za tym idzie - zwiększy ruch użytkowników.

Co więcej, Yoast SEO udostępnia podgląd meta danych, które ukażą się na stronach Google'a. Dzięki temu łatwo zweryfikujesz, czy słowa kluczowe są dobrze wyeksponowane, a widoczny pod tytułem meta opis - zwięzły i konkretny.

Yoast SEO, czyli treści pod lupą

Ludzie korzystający z internetu inaczej przyswajają informacje niż w przypadku lektury książki czy gazety papierowej. Przede wszystkim pamiętaj, że użytkownik nie czyta tekstu, a skanuje go w poszukiwaniu przydatnych wiadomości. Nic dziwnego, że algorytm Google'a na pierwszych pozycjach wyświetla te treści, które swoją objętością i kompozycją odpowiadają takiemu sposobowi odbioru.

Skąd masz wiedzieć, że przygotowany przez Ciebie content jest przyjazny dla internautów, a w konsekwencji zostanie przychylnie potraktowany przez roboty indeksujące? Z pomocą przychodzi narzędzie Yoast SEO, które:

 • analizuje treść pod kątem czytelności,
 • ocenia długość zdań,
 • sprawdza objętość akapitów,
 • zwraca uwagę na stronę bierną,
 • sprawdza częstotliwość użycia fraz kluczowych,
 • informuje o liczbie wyrazów w tekście.

Na dodatek wtyczka od WordPressa przejrzyście obrazuje wyniki swojej analizy. Poszczególnym kryteriom oceny przypisuje kropki w kolorach zielonym, żółtym lub czerwonym. Zieleń oznacza, że tekst spełnia wszystkie wymagania Yoast SEO - np. że nie jest za długi lub że przeważa w nim strona czynna. Kropki żółte i czerwone sugerują z kolei, że warto jeszcze popracować nad treścią tak, by stała się bardziej przystępna dla odbiorcy.

Dwa kwadraty jeden ze zdjęciem

Pozycjonowanie stron Wordpress

Pozycjonowanie Twojej strony pozwoli zdobyć większą ilość klientów!

Trafny dobór fraz kluczowych, szczegółowe planowanie i raportowanie działań

Yoast SEO sitemap - optymalizacja mapy strony

Dzięki Yoast SEO możesz automatycznie wygenerować mapę strony internetowej, a następnie wprowadzić w niej potrzebne zmiany. Łatwo dodasz do pliku sitemap XML nowe zakładki lub usuniesz te, których Google ma nie uwzględniać podczas indeksowania. Tym samym zyskasz pełną kontrolę nad treściami oraz ich hierarchią.

Wtyczka Yoast SEO to niezwykle poręczne narzędzie, ale warto pamiętać, że nie wyręczy Cię we wszystkich działaniach. Przykładowo nie wyznaczy najlepiej pasujących słów kluczowych, które powinny znaleźć się w treści. Dobór fraz kluczowych możesz bez obaw powierzyć agnecji SEO. Następnie uwzględnij je, gdy będziesz wprowadzał dane w panelu Yoast SEO.

Dlaczego warto korzystać z Yoast SEO Wordpress?

 • Oszczędność czasu - sprawne uzupełnianie meta tagów czy automatyczna analiza treści pozwoli na bezproblemową optymalizację witryny, a także wyeliminowanie błędów przed zgłoszeniem strony do wyszukiwarki.
 • Możliwość podłączenia strony do Google Search Console - połączenie narzędzia do optymalizacji z narzędziem służącym weryfikacji strony dostarczy mnóstwa bezcennych danych, co pozwoli Ci działać w sposób przemyślany.
 • Prostota - nieskomplikowana instalacja to duża zaleta Yoast SEO. Konfiguracja wtyczki zajmie parę chwil, dzięki czemu szybko uzyskasz dostęp do pomocnych funkcjonalności.
 • Widoczność pod kontrolą - Yoast SEO umożliwia edycję pliku robots.txt. Informuje on wyszukiwarkę, które podstrony ma zindeksować, a które pominąć. Ponadto wtyczka pozwala skutecznie walczyć z duplikatami treści, ponieważ umożliwia szybkie wyłączenie podstron zawierających podobne lub takie same treści.
 • Dostępność przydatnych funkcji w wersji darmowej - skuteczna optymalizacja stron, czyli taka, która poprawi Twoją pozycję w Google, niekoniecznie wymaga zainwestowania w opcję premium. Dostęp do większości najbardziej przydatnych funkcji Yoast SEO zyskujesz bowiem w wariancie bezpłatnym.
Zapraszamy do kontaktu