Protokół FTP

Czym jest protokół FTP i do czego służy?

Po podpisaniu umowy oczekujemy od Klienta dostarczenia wielu informacji na temat jego firmy, a także przydzielenia dostępów do strony internetowej lub kontaktu do osób, które mają nad nią pieczę. SEMLife. to Agencja SEO, która samodzielnie może edytować stronę klienta i wprowadzać poprawki w kodzie strony. Jest to rozwiązanie, które pozwoli na  szybkie i skuteczne pozycjonowanie.

Czym jest protokół FTP i do czego służy?

Pojęcie FTP wiąże się z początkami Internetu. Protokół ten powstał w 1971 roku i miał służyć skomunikowaniu różnych urządzeń działających w sieci. Dziś z protokołu FTP korzystają m.in. właściciele serwerów, na których działają witryny internetowe.

Co to jest FTP?

FTP (ang. File Transfer Protocol) to protokół służący do przesyłania danych między serwerem strony www a komputerem. Dzięki protokołowi FTP można m.in.:

 • pobierać i udostępniać zasoby internetowe,
 • zarządzać plikami źródłowymi danej witryny,
 • zoptymalizować kod strony,
 • zrobić kopię zapasową informacji z serwera na komputer.

Jak działają protokoły FTP?

Protokoły FTP umożliwiają obustronną komunikację pomiędzy serwerem FTP a aplikacją zwaną klientem FTP. Serwer przechowuje pliki strony www, zaś aplikacja używa protokołu sieciowego, by połączyć się z serwerem i np. pobrać z niego dane.

Znane są dwa sposoby połączenia między urządzeniami korzystającymi z FTP - pasywny oraz aktywny.

 • W trybie pasywnym serwer FTP uruchamia port, z którym użytkownik może się połączyć, a następnie przesłać swoje żądanie poprzez kanał poleceń. Klient FTP uaktywnia też kanał danych służących do przesyłania plików.
 • Z kolei w trybie aktywnym role się odwracają - to użytkownik otwiera port. Serwer natomiast po nawiązaniu połączenia konfiguruje kanał danych, za pomocą którego przekazuje informacje do klienta FTP.

FTP - jak korzystać?

Jak połączyć się z serwerem FTP? Potrzebujesz danych dostępowych, o które możesz poprosić administratora strony internetowej. Są to takie informacje, jak:

 • adres serwera FTP,
 • login użytkownika,
 • hasło.

Inną drogą umożliwiającą skomunikowanie komputera z serwerem jest założenie nowego konta FTP lub modyfikacja ustawień konta już istniejącego.

Na komputerze należy również zainstalować aplikację klienta FTP, np. Total Commander, WinSCP czy FileZilla. Programy te są łatwe w obsłudze. Po zalogowaniu się użytkownik zyskuje dostęp do wszystkich plików i katalogów, które mieszczą się na serwerze.

Porty do połączenia FTP

Nawiązanie bezpiecznego połączenia poprzez FTP wymaga podania oprócz adresu serwera, loginu i hasła również portu.

Najpopularniejsze porty do nawiązania połączenia FTP:

 • port 21 dla połączenia FTP
 • port 21 lub 900 dla FTPS
 • port 22 dla połączenia 22

Bardzo częstą praktyką, wręcz zalecaną dla prywatnych serwerów jest zmiana portów z domyślnych na zupełnie przypadkowy, dzięki czemu stawiamy kolejną barierę dla próbujących włamać się do naszego serwera.

Chcesz poznać ofertę?

Zapraszamy do kontaktu, doradzimy jaki wariant jest najlepszy

Czy korzystanie z protokołu FTP jest bezpieczne?

Przy używaniu protokołu FTP należy być świadomym, że przesyłanie plików za jego pośrednictwem nie jest w żaden sposób zabezpieczone. Brak szyfrowania może niestety sprzyjać przechwyceniu informacji przez niepowołane osoby.

Dlatego warto skorzystać z rozszerzenia FTP - protokołu FTPS (ang. File Trnasfer Protocol Secure). Chroni on przesyłane zasoby przed atakami hakerskimi

Dlaczego warto używać FTP?

Poznaj najważniejsze zalety korzystania z protokołu FTP.

 • Umożliwia równoczesny transfer wielu plików.
 • Łatwy w obsłudze.
 • Pozwala na przesyłanie dużych plików bez ryzyka przeciążenia komputera.
 • Umożliwia wznowienie transferu w przypadku utraty połączenia.

FTP i pozycjonowanie strony

Aby strona internetowa zainteresowała użytkownika i była widoczna w wyszukiwarce, musi być zoptymalizowana pod wytyczne SEO. Pracownicy agencji SEO / firmy zajmującej się pozycjonowaniem potrzebują dostępu do serwera FTP. Dzięki niemu będą mogli, wykonywać rozmaite prace na witrynie, takie jak modyfikacja struktury, szablonów, nagłówków czy linkowania.

Poradnik SEM i PPC
Nasze artykuły na temat SEM

Pozycjonowanie Bing

Jarosław Snoch
Jarosław Snoch -

W Bing surfuje 11 bilionów użytkowników miesięcznie.